BLOG

Vlna ako unikátny prírodný materiál

Pri výbere produktov do nášho e-shopu dbáme hlavne na kvalitu materiálov, z ktorých sú vyrobené. Keďže všetky výrobky sú z prírodných materiálov, hlavne z vlny, prinášame pár informácii o tejto skvelej surovine.

obrázok č. 2 deky

Vlna je živočíšne vlákno, ktoré sa získava spracovaním srsti niektorých zvierat. Tento materiál má veľmi dlhú tradíciu. Je to dorastajúca surovina, získava sa opakovane po celý život zvieraťa strihaním alebo vyčesávaním. Najčastejšie je spracúvaná srsť ovce /vlna/, Merino oviec /merino/, kašmírových kôz /kašmír/, angorských kôz /mohér/, angorských králikov /angora/, lamy alpaky /alpaka/, lamy vikune /vikuňa/.

obrázok č.1 s ovcami

Z prírodných vlákien získaných od zvierat je najpoužívanejšia ovčia vlna, ktorá sa získava strihaním ovce domácej. Má širokú škálu uplatnenia – od tkaného a pleteného oblečenia cez doplnky, až bytový textil a vybavenie interiérov. Vlna hreje, chráni, udržiava telesný komfort a pre ľudský organizmus je najpriaznivejšia zo všetkých známych textilných vláken. Vlastnosti vlny:

  • tepelnoizolačné a tepelno-regulačné vlastnosti,
  • antibakteriálne schopnosti – vlna ako proteínové vlákno viaže na seba mnohé škodlivé substancie vrátane vírov a baktérii, pričom znižuje ich rozklad a množenie. Prejavom tejto schopnosti vlneného vlákna je fakt, že vlnený odev ani po niekoľkonásobnom použití nezapácha. Štruktúra vlneného vlákna spôsobuje samočistiaci efekt,
  • vďaka obsahu lanolínu a štruktúre vlákna vlna nepremokne tak ľahko ako syntetické vlákno,
  • liečivé účinky vlny – výrobky z vlny majú priaznivý účinky pri liečbe mnohých chorôb, predovšetkým však reumatických,
  • odvod potu – ovčia vlna pohlcuje pot z tela a zároveň ho vie prirodzeným spôsobom odviesť. Vlákno vlny má schopnosť absorbovať vlhkosť až do objemu 1/3 svojej váhy,
  • priedušnosť – vlnený textilný materiál je aj v hustej štruktúre dobre priedušný. Telo pod týmto materiálnom môže voľne dýchať.

obrázok č. 3 alpaka

Kvalita ovčej vlny závisí hlavne od plemena oviec, časti rúna, z ktorého pochádza a veku oviec. Jahňacia vlna /lambswool/ je vlna z prvého strihania ovečiek. Je jemnejšia ako vlna z dospelých jedincov. Čistá strižná vlna /pure new wool/ pochádza zo živých oviec a je po prvýkrát spracovaná.  Stopercentná vlna /wool/ je menej kvalitná ako čistá strižná vlna, je to zvyčajne vlna recyklovaná alebo vyrobená zo zabitých zvierat. Vlna typu Merino sa získava z oviec plemena Merino a je jemnejšia ako tradičná vlna. Mohér je veľmi jemná vlna z angorských kôz. Mohérové vlákno je veľmi pružné, lesklé a mimoriadne odolné proti opotrebeniu. Vlna Alpaky sa so svojimi vlastnosťami radí medzi najvyhľadávanejšie prírodné textilné vlákna. Alpaková vlna sa pre svoju hebkosť, jemnosť a lesk používa hlavne na dámske plášte, šaty a jemné ľahké prikrývky. Angora je srsť angorských králikov.

Zásady správnej starostlivosti o vlnenú deku
Všeobecné obchodné podmienky

Pridaj komentár