BLOG

Zásady správnej starostlivosti o vlnenú deku

„Aby ste vlnenú deku zachovali v dobrom stave, odporúčame dodržiavať tieto zásady správnej starostlivosti.“

Vlna prirodzene odpudzuje špinu, to znamená, že vlnené deky môžeme používať bez prania dlhšie, čo neplatí pri bavlnených alebo syntetických vláknach. Na podporu samočistiacich procesov ju stačí prevetrať, najmä vo vlhkom počasí. Vlhký vzduch vytiahne špinu a zápachy. 

obrázok č. 1 na plote

„Vlna má samočistiace schopnosti a je antibakteriálna, čo znamená, že sa nemusí prať.“

Vlna stráca svoje kvality praním, najmä ak je pranie časté a používajú sa nevhodné čistiace prostriedky. Preto používajte vhodný prací prostriedok určený pre vlnu, ktorý neobsahuje chlór a nemá bieliace účinky. Najlepší je tekutý prípravok s lanolínom, ktorý vracia vlneným textíliám prirodzenú mäkkosť,  jemnosť a šetrne odstraňuje nečistoty. Kvalitu stráca tiež nevhodným sušením, či žmýkaním. Pri sušení na šnúre môže meniť svoj tvar, preto je lepšie deku sušiť rozprestretím.

 

obrázok č. 2 na práčke

Dodržiavajte pokyny výrobcu, ktoré sú uvedené na visačke“

Vlnenú deku perte v práčke na programe určenom pre ručné pranie, jemné textílie alebo vlnu. Najlepšie je ju prať ručne. Dodržujte maximálnu teplotu prania, ktorá je uvedená na visačke. Odporúčame prať pri teplote do 30 ºC. Vlna zle reaguje na tepelný šok  preto pri praní nemeňte teplotu vody a aj pri pláchaní použite vodu rovnakej teploty. Naplňte bubon iba do 1/3 maximálnej náplne práčky. Pri praní používajte jemné tekuté pracie prostriedky určené na vlnu, najlepšie sú s obsahom lanolínu. Vyhnite sa používaniu zmäkčovacích prostriedkov.  Nepoužívajte aviváž, ani bielidlá. Deku vyžmýkajte len krátko a jemne,  nenaťahujte ju. Nadmerné množstvo vody možno vyžmýkať pomocou uteráka, nikdy ho však nekrúťte. Po opraní roztiahnite na rovný povrch, aby sa deka vysušila a udržala si svoj tvar. Nesušte na priamom slnku ani v sušičke.  Žehlite len ak je to potrebné pri relatívne nízkej teplote. V prípade škvŕn a väčšom znečistení deky, odporúčame služby čistiarne.

 

Na niektorých typoch vlny sa môžu začať tvoriť žmolky (hrčky, chumáče). Žmolkovanie je prirodzený jav. Ak narazíte na žmolky, ktoré sa na deke vytvorili, nikdy ich nevyčesávajte, aby ste nepoškodili štruktúru materiálu. Radšej ich zastrihnite ostrými nožnicami alebo špeciálnym prístrojom na žmolky, tzv. odžmolkovač, ktorý hrčky odstráni. Stačí ním prejsť ponad povrch deky. Nepritláčajte však príliš silno, ak nebudete opatrní, deku môžete poškodiť.

obrázok č. 4 deka

„Keď odkladáte vlnené deky na dlhší čas, urobte opatrenia proti moliam“.

Pred dlhším uskladnením deku vytrepte, v prípade potreby vyperte. Vlnené deky môžete uložiť v skrini alebo škatuliach, odkladajte ich výlučne suché. Používajte prostriedky proti moliam, účinné sú napríklad látkové vrecúška so sušenou levanduľou, s kúskami cédrového dreva a iné. Mole zo všetkého najviac nenávidia vyrušovanie, čerstvý vzduch a svetlo, preto nezabudnite svoje deky občas prevetrať.
obrázok č. 3 deky

Vlnu z alpaky je najlepšie prenechať na odborníkov z čistiarne.“

Pokiaľ sú vlákna a materiály zmiešané, musíte zistiť percentuálne zloženie a zaobchádzať s dekou adekvátne podľa zloženia.  Niektoré druhy vĺn vyžadujú pranie v studenej vode, alebo majú špeciálne inštrukcie. Pri údržbe vždy dbajte na pokyny, ktoré nájdete na etikete.

„Pri dodržiavaní týchto pravidiel sa Vám deka odvďačí dlhou životnosťou a tiež tým, že bude vyzerať stále dobre.“

Šál - štýlový módny doplnok
Vlna ako unikátny prírodný materiál

Pridaj komentár